Lietaus nuvedimo sistemos, lietaus kanalizacija


Lietaus nuvedimo sistemos yra ypatingai svarbios Jūsų žemės sklype, nes pavasarį tirpstantis sniegas ar vasaros sezonu dažni stiprūs lietūs gali padaryti žemę aplink Jūsų namą mažai tinkamą tiek sodininkavimui, tiek daržininkavimui. O ir bedugnė bala prie namų mažai kam suteikia malonumo ir atrodo visai nepatraukliai. Kartais lietus ir polaidžio vanduo gali užtvindyti rūsius ir ženkliai pakelti gruntinio vandens lygį. Tam, kad vanduo būtų surenkamas ir transportuojamas už žemės sklypo ribų, įrengiama lietaus kanalizacija arba vandens nuvedimo sistema. Tam, kad nepaverstumėte savo namų pelke, prieš statant namą, būtinai reikia kruopščiai suplanuoti lietaus kanalizaciją. Egzistuoja kelios polaidžio vandens ir lietaus nuvedimo sistemos. Atviras tipas: vandens nuvedimas vyksta naudojant atvirus kanalus, griovius, latakus; uždaras tipas: vanduo, surinktas nuvedimo latakais, patenka į lietaus kanalizacijos šulinius, o tada į vamzdynus, esančius po žeme, šio tipo sistemoje gali būti įrengti vandens valymo filtrai; mišrusis tipas – šiuo atveju kai kurie paviršiniai elementai gali būti pakeisti požeminiais vamzdžių tinklais.

lietaus nuvedimo sistemosŠalia kiekvieno namo būtinai projektuojama drenažinė sistema, kuri nuveda drėgmės perteklių nuo namo pamatų. Dažnai ypač taupūs savininkai norį šią sistemą panaudoti ir lietaus vandenų nuvedimui, tačiau ekspertai to daryti nerekomenduoja, nes drėgmės perteklius neigiamai veiks namo pamatus ir gali tapti jų spartaus irimo priežastimi. Lietaus kanalizacijos kruopštus projektavimas yra privalomas, ir taupumas neturėtų įtakoti Jūsų sprendimų, nes geriausių rezultatų galima pasiekti, jei sistema bus įrengta pagal visas taisykles ir standartus. Prieš pradedant įrenginėti vandens nuvedimo sistemą, surenkami duomenys, atsižvelgiant į eilę parametrų: įvertinamas nutekamųjų vandenų kiekis, nuotakų skaičius ir jų praleidžiamumo savybės, kritulių kiekis ir dažnis, grunto toje vietoje tipas, reljefas, teritorijos plotas ir, žinoma, sklypo estetinis vaizdas. Geriausiai su projekto sudarymu susitvarkys specialistai, tačiau nėra blogai ir pačiam suprasti veikimo principus.

 

Lietaus kanalizacijos įrengimas

 

Lietaus nuvedimo sistemą sudaro latakai kritulių surinkimui, latakai vandens nuvedimui, vandens įvadai, vamzdžiai, šuliniai. Vandens nuvedimo sistema dažniausiai įrenginėjama lygiagrečiai drenažo sistemai. Lietaus kanalizacija turi būti įrengta 5 mm – 1 m kampu. Jei drenažiniai vamzdžiai yra įkasti pakankamai giliai, vandens nuvedimo sistemą galima įrengti virš jų. Vamzdžiai dedami ant pagalvės iš smėlio arba skaldos. Lietaus kanalizacijos įrengimui naudojami vamzdžiai iš ypač tvirto polipropileno su gofruotu paviršiumi. Montuojama įlaja, kuri sulaiko didelius objektus, lapus, šakas. Vėliau vanduo patenka į šulinį lietaus vandeniui, kuris gali būti sujungtas su kanalizacijos sistema arba kolektoriumi. Kad potvynio ar gausių kritulių metu vanduo nepakiltų į drenažinę sistemą, o vėliau ir prie pastato pamatų, vidinėje šulinio dalyje įrengiamas atbulinis vožtuvas, sujungtas su drenažo vamzdžiu. Šulinio viršuje yra mova, kuri leidžia prailginti vamzdį iki žemės paviršiaus.

Pirmiausia reikia tinkamai įvertinti numatomas eksploatavimo sąlygas, teritorijos plotą, numatomų kritulių užterštumo lygį, vandens, kurį reikės surinkti, apimtis. Svarbiausia užduotis – surinkti vandenį visoje teritorijoje ir išvesti jį trumpiausiu keliu. Todėl visas plotas suskirstomas į baseinus, kiekviename iš kurių įrengiamas kolektorius, sujungtas į bendrą sistemą su kitais kolektoriais. Skaičiavimai atliekami remiantis duomenimis apie vidutinius kritulių kiekius konkrečiame regione.

Visos teisės saugomos © 2015 lzt.lt